بزرگترین مرکز خدمات پس از فروش و تعمیر دوربین و لنز کانن در ایران و خاورمیانه

|

بازگشت به صفحه نخست

توضیح عملکرد اتوفوکوس تشخیص چهره در زمان عکاسی با ویزور دوربین Canon EOS 90D

 

تعمیرات دوربین کانن

فناوری تشخیص چهره یکی از امکاناتی است که به صورت حرفه ای تاکنون فقط در دوربین های میرورلس ( بدون آینه ) وجود داشته است و در دنیای دوربین های DSLR تاکنون مشابه آن وجود نداشته است . دوربین جدید کانن Canon EOS 90D ؛ یکی از اولین دوربین های DSLR در جهان است که این ویژگی منحصر به فرد را ارایه می دهد و در عین حال نکته شگفت انگیز در طراحی این دوربین آن است که اتوفوکوس تشخیص چهره را در زمان عکاسی با ویزور نیز می توان مورد استفاده قرار داد  . در این مطلب توانایی های دوربین کانن Canon EOS 90D برای اتوفوکوس تشخیص چهره در طول زمان عکاسی با ویزور را مورد اشاره قرار می دهیم .

نمایندگی تعمیر دوربین کانن

 

سیستم نورسنجی قدرتمند و جدید برای عکاسی با ویزور

 

در طراحی و فناوری دوربین جدید کانن Canon EOS 90D از یک سیستم نورسنجی جدید و پیشرفته برای عکاسی با ویزور استفاده شده است و این سیستم نورسنجی در عملکرد اتوفوکوس تشخیص چهره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . این سنسور نورسنجی جدید با برخورداری از 220 هزار پیکسل RGB دقیقا در قسمت تحتانی منشور ویزور واقع شده است . سنسور نورسنج مدل قدیمی تر کانن 80D تنها 7560 پیکسل RGB را ارایه می داد .

بنابراین ؛ سنسور نورسنج 220 هزار پیکسلی دوربین 90D به آسانی مقدار روشنایی موجود در صحنه را مورد محاسبه قرار می دهد و با خوانش دقیق اطلاعات رنگ ها اکنون از رزولوشن کافی برای تشخیص دادن چهره انسان نیز برخوردار می باشد .

همین سنسور نورسنجی اطلاعات کافی برای کنترل حالت های نوردهی و یا کنترل نوردهی فلاش به صورت ETTL را نیز فراهم می آورد .

نمایندگی تعمیر دوربین کانن

سنجش رنگ ها با استفاده از EOS iTR

استفاده از سنسور های تشخیص دهنده رنگ RGB در دوربین های کانن فناوری چندان جدیدی به شمار نمی آید و اکنون سال هاست که در تولید دوربین های مختلف کانن ازاین فناوری استفاده می شود . اما فناوری سیستم نورسنجی برای تشخیص و شناسایی یک سوژه بر اساس شکل ، اندازه و رنگ یک فناوری جدید است که مهندسان کانن آنرا فناوری “EOS iTR,” نامیده اند .

 

با استفاده از این فناوری ؛ زمانی که عکاس بر روی یک موقعیت خاص در صحنه فوکوس می کند ؛ سیستم نورسنجی دوربین بلافاصله تمامی سطح اطراف آن ناحیه را مورد ارزیابی قرار داده و شکل و رنگ و حرکت آن در گستره ناحیه تحت پوشش فوکوس را شناسایی می نماید . اگر سوژه دارای حرکت باشد ؛ سیستم سنجش RGB آنرا شناسایی نموده و اطلاعات لازم را برای سیستم اتوفوکوس ارسال می نماید و نقاط فوکوس فعال با استفاده از این اطلاعات به طور مداوم ؛ ناحیه مورد نظر برای فوکوس را تعقیب می نمایند .

نمایندگی تعمیر دوربین کانن

اتوفوکوس تشخیص چهره در ویزور :

زمانی که از گزینه انتخاب خودکار نقاط فوکوس در دوربین کانن EOS 90D استفاده می شود ؛ یک کادر بندی نازک سیاه رنگ در اطراف 45 نقطه تعیین فوکوس در ویزور مشاهده می شود . این ویژگی در مود های خودکار دوربین موجود است و در هر دو حالت “EOS iTR” و “Face Priority.” قابل استفاده می باشد. اما در دوربین کانن 90D در مود های خلاقانه (P, Tv, Av, M) نیز این ویژگی وجود دارد و در صورتی که دوربین صورت فرد در درون کادر تصویر را تشخیص دهد نقاط فوکوس را روی آن قرار می دهد .

نمایندگی تعمیر دوربین کانن

این یکی از سریعترین شیوه های فوکوس بر چهره است و بر خلاف روش ها و دوربین های قدیمی به تنظیم دستی نقطه فوکوس برای در فوکوس قرار دادن چهره فرد ؛ دیگر نیاز وجود نخواهد داشت. همچنین با استفاده از این روش خطر جا به جا شدن نقطه فوکوس میان سوژه و پس زمینه و یا در فوکوس قرار گرفتن بخش های ناخواسته ؛ تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد .

 

این نکته نیز شایان توجه است که اتوفوکوس تشخیص چهره پیش از این فقط در دوربین های فول فریم پیشرفته همانند EOS 5D Mark IV و EOS-1D X Mark II وجود داشته است و این برای نخستین مرتبه است که از این فناوری برای دوربین هایی با سنسور APS-C استفاده شده است .